0330 128 1399
Customer service
Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
Samsung Galaxy A56 Dual SIM 5G 128 GB Graphite
Buy More, Save More
£474.99
Each
from 3 Pieces
Samsung Galaxy A56 Dual SIM 5G 128 GB Graphite
Brand:Samsung Viking No.1286690
New
Samsung premium slim design paired with intelligent everyday performance
Samsung Galaxy Mobile Phone combines an elegant slim build with powerful processing and advanced camera tools, supporting professional creativity and smooth daily operations.
Read full description
Buy More, Save More
£474.99
Each
from 3 Pieces
£569.99 incl. VAT
| Quantity | excl. VAT | Saving | |
|---|---|---|---|
| 1 Each | £499.99 | ||
| 2 Each | £487.99 | -2% | |
| 3+ Pieces | £474.99 | -5% | |
Key Specifications
- Slim 7.4 mm design
- Dual SIM 5G capability
- 50 MP camera with HDR
- Nightography feature
- Advanced photo tools
- Upgraded selfie video
- Powerful Octa-core performance
- Improved cooling system
- USB Type-C connection
- 6.7-inch screen size
Description
Galaxy A56 5G features a slim 7.4 mm design with enhanced cameras and four colours. Enjoy Circle to Search, advanced photo tools and a 50 MP camera with improved HDR, Nightography and upgraded selfie video. Powerful Octa‑core performance, improved cooling and up to 256 GB storage keep everything running smoothly.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 1286690 |
| EAN/UPC | 08806097293323 |
| Basic Colour | Grey |
| Bluetooth | With Bluetooth |
| Brand | Samsung |
| Colour | Graphite |
| Connection Type | USB Type-C |
| Dimensions | 7.75 (W) x 0.74 (D) x 16.22 (H) cm |
| GPS | Yes |
| Internal Storage | 128 GB |
| Manufacturer Part No. | SM-A566BZKAEEB |
| Model Number | A56 |
| Product Area | New Product |
| Product Type | Mobile Phone |
| Screen Size | 17 cm (6.7") |
| Unit | Each |
| Weight | 198 g |
| Wi-Fi | Wi-Fi |