0330 128 1399
Customer service
Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
Samsung Galaxy A16 Dual SIM 128 GB Black
Buy More, Save More
£154.99
Each
from 3 Pieces
We are sorry, this product is unavailable.
Samsung Galaxy A16 Dual SIM 128 GB Black
Brand:Samsung Viking No.1286683
New
Samsung everyday efficiency with clear visuals and practical performance
Samsung Galaxy Mobile Phone features a large AMOLED display, responsive processing and capable cameras, ideal for smooth multitasking and reliable everyday business communication.
Read full descriptionDescription
Galaxy A16 features a vibrant 6.7" FHD+ Super AMOLED display and a slim design available in Black, Light Green and Grey. Capture detailed photos with the 50MP main camera and 13MP selfie camera, powered by a smooth Octa‑core processor and protected with IP54-rated durability.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 1286683 |
| EAN/UPC | 08806095822365 |
| Basic Colour | Black |
| Bluetooth | With Bluetooth |
| Brand | Samsung |
| Colour | Black |
| Connection Type | USB Type-C |
| Dimensions | 7.79 (W) x 0.79 (D) x 16.44 (H) cm |
| GPS | Yes |
| Internal Storage | 128 GB |
| Manufacturer Part No. | SM-A165FZKBEUB |
| Model Number | A16 |
| Product Area | New Product |
| Product Type | Mobile Phone |
| Screen Size | 17 cm (6.7") |
| Unit | Each |
| Weight | 200 g |
| Wi-Fi | Wi-Fi |