Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
We are sorry, this product is unavailable.
Phoenix Fire Safe with Key Lock FS0442K 84L 820 x 520 x 520 mm White
Brand:Phoenix Viking No.1000249Make security a top priority with Phoenix
For maximum security, put your trust in this Phoenix FS0442K safe from the Fire Fighter range that can hold a capacity of up to 84 litres.
Read full description| Quantity | excl. VAT | Saving | |
|---|---|---|---|
| 1 Each | £769.00 | ||
| 2+ Pieces | £749.00 | -2% | |
Would you like us to email you when this item is back in stock?
We are sorry, this product is unavailable.
Key Specifications
- Fire protection up to 120 minutes
- Data security up to 60 minutes
- Cash cover up to £2,250
- Valuables cover up to £25,000
- High-quality key lock system
- Automatic door locking feature
- Height adjustable shelf
- Includes lockable drawer
Description
When you want a safe you can count on, the Fire Fighter range from Phoenix is ideal for you. It can provide protection against fire for up to 120 minutes for your paperwork and up to 60 minutes for your computer disks and all other forms of data security. This fantastic fire proof safe has a recommended cash cover of £2,250 and a valuables cover of up to £25,000.
Not only do you get a high-quality key locking function and two keys but you also get to make use of a height adjustable shelf and lockable drawer. Your security is maximised even further thanks to the automatic locking function when the door slams shut.
Delivery information: The price includes delivery to a ground floor room, with no steps and no access or vehicle restrictions, at addresses in Mainland Great Britain (excluding Highlands & Islands).
Deliveries to Northern Ireland, the Highlands and Islands may be available for an additional charge. Please contact us for more information.
Highlands means addresses with the following postcode areas: AB30-38, AB44-56, FK17-99, G83, IV1-39, IV52-54, IV63, KW1-14, PA21-40, PH18-26, PH30-41, PH49-50.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 1000249 |
| EAN/UPC | 5032548000445 |
| Basic Colour | White |
| Batteries Included | No |
| Brand | Phoenix |
| Capacity | 84 L |
| Colour | White |
| Dimensions | 520 (W) x 520 (D) x 900 (H) mm |
| Durability | Fire Resistant |
| Equipment Protection Insurance Value | £2,500 |
| Fire Retardant | Yes |
| Fire Retardant for Paper | 90 min |
| Interior Depth | 330 mm |
| Interior Height | 670 mm |
| Interior Width | 380 mm |
| Lock Type | Key lock |
| Manufacturer Part No. | FS0442K |
| Model Number | FS0442K |
| Padlock | Yes |
| Product Type | Fireproof Safe |
| Unit | Each |
| Weight | 120000 g |
| What's in the box | 1 x Safe |