Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
Phoenix Dione Hotel Security Safe with Electronic Lock Dione SS0311E 200 x 520 x 406mm Graphite
Brand:Phoenix Viking No.9320554Secure storage that's smart and safe
The Phoenix UK Dione Safe is recommended for secure storage of cash, valuables and electronics such as laptops, tablets, iPads and mobile phones.
Read full description| Quantity | excl. VAT | Saving | |
|---|---|---|---|
| 1 Each | £214.99 | ||
| 2+ Pieces | £209.99 | -2% | |
Key Specifications
- Electronic lock with key override
- Fits widescreen laptops
- Bright internal LED light
- Anti-tamper electronic security
- Ideal for home and hotel use
- Robust construction
- Compact and spacious design
- Easy-to-use keypad
- Includes 2 override keys
Description
The internal width of the SS0311E makes it suitable for storage of widescreen laptops. This burglary safe is ideal for use in homes, businesses and hotels.
The SS0311E safe is manufactured with a high-security anti-tamper electronic lock, which has a key-override feature. 2 keys are supplied. This laptop safe is fitted with a bright internal LED light to allow contents to be easily seen.
Delivery information: The price includes delivery to a ground floor room, with no steps and no access or vehicle restrictions, at addresses in Mainland Great Britain (excluding Highlands & Islands).
Deliveries to Northern Ireland, the Highlands and Islands may be available for an additional charge. Please contact us for more information.
Highlands means addresses with the following postcode areas: AB30-38, AB44-56, FK17-99, G83, IV1-39, IV52-54, IV63, KW1-14, PA21-40, PH18-26, PH30-41, PH49-50.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 9320554 |
| EAN/UPC | 5032548003620 |
| Basic Colour | Grey |
| Batteries Included | No |
| Brand | Phoenix |
| Capacity | 35 L |
| Colour | Graphite |
| Dimensions | 520 (W) x 405 (D) x 200 (H) mm |
| Fire Retardant | No |
| Interior Depth | 345 mm |
| Interior Height | 195 mm |
| Interior Width | 515 mm |
| Lock Type | Electronic lock |
| Manufacturer Part No. | SS0311E |
| Model Number | SS0311E |
| Padlock | No |
| Product Type | Security Safe |
| Unit | Each |
| Weight | 13000 g |
| What's in the box | 1 x Security Safe2 x Override Keys |