Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
Motorola O202 Twin Ruggedised Long Range Cordeless Phone
Brand:Motorola Viking No.1271678Communication made easy with Motorola phones
Enjoy smooth calls even in outdoor conditions with the Motorola O202 Twin Telephone. Featuring a waterproof cabinet, it ensures that you are reliably reachable.
Read full description| Quantity | excl. VAT | Saving | |
|---|---|---|---|
| 1 Each | £114.99 | ||
| 2 Each | £107.99 | -6% | |
| 3+ Pieces | £99.99 | -13% | |
Key Specifications
- Rugged, waterproof design
- IP67 certified for durability
- Up to 1km cordless range
- Large 1.8˝ colour display
- Stores 200 contacts
- Register up to 11 handsets
- Caller ID ready
Description
The Motorola O202 is a powerful long range digital cordless telephone, offering a durable, waterproof solution to outdoor telephony. The rugged design, combined with a reassuring waterproof cabinet, certified to the international standard IP67, means you can make calls indoors or out, confident of a reliable performance, in all conditions.
The large 1.8'' full‑colour display offers clear visibility with support for up to 65K colours, while Caller ID lets you see who’s calling at a glance (network subscription required). A generous phonebook stores up to 200 names and numbers.
An ultra‑long cordless range of up to 1 km with full 360° coverage (depending on conditions) supports flexible use. The dust‑ and water‑resistant design ensures durability, and the system can be expanded to register up to 11 handsets.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 1271678 |
| EAN/UPC | 5055374717967 |
| Answering Machine | Without Answering Machine |
| Automatic Redialling | Yes |
| Basic Colour | Black |
| Batteries Included | Yes |
| Battery Format & Quantity | 2 |
| Bluetooth | Without Bluetooth |
| Brand | Motorola |
| Caller ID | Yes |
| Call Screening | No |
| Call Transfer | Yes |
| Call Waiting Indicator | No |
| Colour | Black |
| Corded / Cordless | Cordless |
| DECT | Yes |
| Dimensions | 13 (W) x 9 (D) x 14 (H) cm |
| Display | With Display |
| GAP Compatible | Yes |
| Hands Free | Yes |
| Manufacturer Part No. | 1070202BL-UK |
| Model Number | O202 |
| No. of Ringtones | 20 |
| Number of Handsets | 2 |
| Phone Book | Yes |
| Phone Book (Maximum Entries) | 200 Entries |
| Power Type | Battery |
| Product Area | New Product |
| Product Type | Telephone |
| Range Indoor (Maximum) | 50 m |
| Range Outdoor (Maximum) | 1000 m |
| Screen Size | 4.6 cm (1.8") |
| Standby Time | 250 |
| Talk Time | 12 h |
| Time Stamped Call Log | No |
| Unit | Each |
| Weight | 929 g |
| What's in the box | 2 x O2 handsets with standard antenna 2 x Belt clips (pre installed)1 x O2 base1 x Telephone line cord2 x O2 charger base2 x 750mAh NiMH battery pack (pre installed)1 x Power adaptor for the base 1 x Long range antenna2 x Power adaptor for the charger 1 x Screws and plugs for wall mounting1 x Quick start guide |