0330 128 1399
Customer service
Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
Samsung Galaxy A16 Hybrid Dual SIM 4G 128 GB Black
Buy More, Save More
£159.99
Each
from 3 Pieces
Samsung Galaxy A16 Hybrid Dual SIM 4G 128 GB Black
Brand:Samsung Viking No.1286684
New
Samsung power for everyday productivity and vibrant business mobility
Samsung Galaxy Mobile Phone delivers a large vivid display, smooth performance and reliable cameras, supporting demanding workdays and confident communication across teams.
Read full descriptionDescription
Galaxy A16 features a 6.7" FHD+ Super AMOLED display with vibrant colours and a slim design in Black, Light Green and Grey. Its 50MP Main Camera and 13MP Front Camera capture detailed photos, while the Octa-core processor delivers smooth performance for work, gaming and everyday use.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 1286684 |
| EAN/UPC | 08806097091578 |
| Basic Colour | Black |
| Bluetooth | With Bluetooth |
| Brand | Samsung |
| Colour | Black |
| Connection Type | USB Type-C |
| Dimensions | 7.79 (W) x 0.79 (D) x 16.44 (H) cm |
| GPS | Yes |
| Internal Storage | 128 GB |
| Manufacturer Part No. | SM-A165FZKBEEB |
| Model Number | A16 |
| Product Area | New Product |
| Product Type | Mobile Phone |
| Screen Size | 17 cm (6.7") |
| Unit | Each |
| Weight | 200 g |
| Wi-Fi | Wi-Fi |