Viking furniture service
Advice | Planning | Implementation Book an appointment now ›
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
We are sorry, this product is unavailable.
Don't let the security of your personal belongings be the last thing on your mind with this outstanding Phoenix electronic safe from the Fire Commander Pro range.
Read full description| Quantity | excl. VAT | Saving | |
|---|---|---|---|
| 1 Each | £2,499.00 | ||
| 2+ Pieces | £2,399.00 | -4% | |
Would you like us to email you when this item is back in stock?
We are sorry, this product is unavailable.
The Phoenix Fire Commander Pro range of safes is perfect for your company or business. Personal and confidential belongings being tampered with or falling into the wrong hands doesn’t have to be a worry any longer. This safe offers you 60 minutes of protection against fire for your paper documents and has a recommended cash cover of £18,000 and a valuables cover of up to £40,000.
Not only do you get two height adjustable shelves inside but you also get hanging rails for your lateral files as well. This Phoenix FS1921E safe lets you store up to 445 litres of items inside and is fire resistant for up to 60 minutes.
Delivery information: The price includes delivery to a ground floor room, with no steps and no access or vehicle restrictions, at addresses in Mainland Great Britain (excluding Highlands & Islands).
Deliveries to Northern Ireland, the Highlands and Islands may be available for an additional charge. Please contact us for more information.
Highlands means addresses with the following postcode areas: AB30-38, AB44-56, FK17-99, G83, IV1-39, IV52-54, IV63, KW1-14, PA21-40, PH18-26, PH30-41, PH49-50.
| Viking No. | 1000267 |
| EAN/UPC | 5032548004979 |
| Basic Colour | White |
| Batteries Included | Yes |
| Brand | Phoenix |
| Capacity | 445 L |
| Colour | White |
| Dimensions | 1,250 (W) x 585 (D) x 1,200 (H) mm |
| Equipment Protection Insurance Value | £4,000 |
| Fire Retardant | Yes |
| Fire Retardant for Paper | 60 min |
| Interior Depth | 390 mm |
| Interior Height | 1030 mm |
| Interior Width | 1110 mm |
| Lock Type | Electronic lock |
| Made In | Europe |
| Manufacturer Part No. | FS1921E |
| Model Number | FS1921E |
| Number of Shelves | 2 Shelves |
| Padlock | No |
| Product Type | Fireproof Safe |
| Unit | Each |
| Weight | 440000 g |
| What's in the box | 1 x Safe |