Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
HOMCOM Desk Fan 70 cm Black, White 824-026V70 28 cm Diameter
Brand:HOMCOM Viking No.1132525HOMCOM Tower Fan – Remote Controlled & Adjustable
Stay cool with the HOMCOM tower fan featuring 3 speeds, multiple modes, 70° oscillation, 90° tilt, and 360° rotation for precise airflow. Includes a 7-hour timer, carry handle, and remote for convenient home or office use.
Read full descriptionDescription
Stay comfortably cool during those hot summer afternoons and nights with this fan from HOMCOM. It is easy to use and perfect for home and office use. It features three variable speed settings and modes for personalised comfort. The 70° oscillation, 90° vertical tilt and 360° rotation allow you to direct air to a specific point. A maximum seven hour timer is perfect for night bedroom use. It's finished with a carry handle and also comes with a remote.
FEATURES: Modern look suitable for all home and office areas
SPECIFICATION: Color: Black, White Material: ABS/PP Plastic, Steel Overall Dimensions: Φ28 x 60-70HcmCover Size: Φ23cmBase Size: Φ30cmPower Cable Length: 150cmVoltage: 220-240/50HzPower: 45WCertification: CE-EMC, LVD, RoHS, ERPItem Label: 824-026V70
Currently we cannot deliver this product to Northern Ireland.
We cannot currently deliver to Northern Ireland
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 1132525 |
| EAN/UPC | 5056399145902 |
| Brand | HOMCOM |
| Colour | Black, White |
| Diameter | 280 mm |
| Dimensions | 70 cm (H) |
| Length of Cable | 1.5 m |
| Manufacturer Part No. | 824-026V70 |
| Power (Watts) | 45 W |
| Product Type | Desk Fan |
| Unit | Each |