Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
We are sorry, this product is unavailable.
Phoenix Data Combi Data Safe Electronic lock 84 L DS2502E White
Brand:Phoenix Viking No.4197627Four safes in one
DataCombi Fire Safe is perfect for your home and business. Phoenix DS2502E stores papers, discs, tapes and all forms of data storage.
Read full descriptionDescription
Phoenix electronic fire safe Data Combi S2502E. 90 minutes of fire protection. Recommended for a cash value of £2,250. Equipped with a high security electronic lock that can be programmed up to a 16 digit user code. Automatic door locking on all models, in the event of a fire just slam the door closed.
Delivery information: The price includes delivery to a ground floor room, with no steps and no access or vehicle restrictions, at addresses in Mainland Great Britain (excluding Highlands & Islands).
Deliveries to Northern Ireland, the Highlands and Islands may be available for an additional charge. Please contact us for more information.
Highlands means addresses with the following postcode areas: AB30-38, AB44-56, FK17-99, G83, IV1-39, IV52-54, IV63, KW1-14, PA21-40, PH18-26, PH30-41, PH49-50.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 4197627 |
| EAN/UPC | 5032548000384 |
| Assembly Included | No |
| Basic Colour | White |
| Batteries Included | Yes |
| Brand | Phoenix |
| Capacity | 84 L |
| Colour | White |
| Dimensions | 520 (W) x 520 (D) x 900 (H) mm |
| Equipment Protection Insurance Value | £2,500 |
| Fire Retardant | Yes |
| Fire Retardant for Paper | 90 min |
| Interior Depth | 330 mm |
| Interior Height | 670 mm |
| Interior Width | 380 mm |
| Lock Type | Electronic lock |
| Manufacturer Part No. | DS2502E |
| Model Number | DS2502E |
| Number of Shelves | 1 Shelf |
| Product Type | Data Safe |
| Unit | Each |
| Weight | 134000 g |