0330 128 1399
Customer service
Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
Samsung Galaxy A56 Dual SIM 256 GB Graphite
Buy More, Save More
£524.00
Each
from 3 Pieces
We are sorry, this product is unavailable.
Samsung Galaxy A56 Dual SIM 256 GB Graphite
Brand:Samsung Viking No.1286691
New
Samsung intelligent imaging and performance for confident business creativity
Samsung Galaxy Mobile Phone delivers advanced camera features, fast performance and intuitive tools, enabling professionals to capture content and work efficiently everywhere.
Read full descriptionDescription
Galaxy A56 5G features a slim 7.4 mm design with four stylish colours and enhanced cameras in a clean linear layout. Enjoy Circle to Search, Object Eraser and Motion Photos, plus a 50 MP camera with instant scene optimisation, Super HDR selfie videos and improved Nightography for clear low‑light shots.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 1286691 |
| EAN/UPC | 08806095982847 |
| Basic Colour | Grey |
| Bluetooth | With Bluetooth |
| Brand | Samsung |
| Colour | Graphite |
| Connection Type | USB Type-C |
| Dimensions | 7.75 (W) x 0.74 (D) x 16.22 (H) cm |
| GPS | Yes |
| Internal Storage | 256 GB |
| Manufacturer Part No. | SM-A566BZKCEUB |
| Model Number | A56 |
| Operating System | Android 15 |
| Processor | Samsung Exynos |
| Product Area | New Product |
| Product Type | Mobile Phone |
| Screen Size | 17 cm (6.7") |
| Unit | Each |
| Weight | 198 g |
| Wi-Fi | Wi-Fi |