Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
We are sorry, this product is unavailable.
Phoenix Neptune Security Safe with Electronic Lock HS1053E 90L 900 x 440 x 430 mm Grey
Brand:Phoenix Viking No.1000306Get the best security with Phoenix
Give your items the security they need and deserve with the outstanding Venus range from Phoenix.
Read full description| Quantity | excl. VAT | Saving | |
|---|---|---|---|
| 1 Each | £1,399.00 | ||
| 2+ Pieces | £1,199.00 | -14% | |
Would you like us to email you when this item is back in stock?
We are sorry, this product is unavailable.
Key Specifications
- 90L capacity for ample storage
- Electronic lock for security
- Anti-drill protection features
- Double wall construction
- Fire protection for 30 minutes
- Cash cover up to £10,000
- Valuable cover up to £100,000
- Scratch resistant paint finish
- Fixed to floor with bolts
Description
When you need a safe that is not only good for using in your business but also at home, nothing helps you more than the Phoenix Neptune range. This safe can be fixed to the floor, even on concrete ones with the supplied fixing bolts. Enjoy a finish that’s created by scratch resistant grey paint, anti-drill paints and a double wall construction.
Not only can this burglary safe store up to 90 litres inside but it also gives you up to 30 minutes to protection of paper against fire. This Neptune HS1053E Phoenix burglary safe has a cash cover of up to £10,000 and a valuable cover of up to £100,000.
Delivery information: The price includes delivery to a ground floor room, with no steps and no access or vehicle restrictions, at addresses in Mainland Great Britain (excluding Highlands & Islands).
Deliveries to Northern Ireland, the Highlands and Islands may be available for an additional charge. Please contact us for more information.
Highlands means addresses with the following postcode areas: AB30-38, AB44-56, FK17-99, G83, IV1-39, IV52-54, IV63, KW1-14, PA21-40, PH18-26, PH30-41, PH49-50.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 1000306 |
| EAN/UPC | 5032548005518 |
| Basic Colour | Grey |
| Batteries Included | Yes |
| Brand | Phoenix |
| Capacity | 90 L |
| Colour | Grey |
| Dimensions | 440 (W) x 430 (D) x 900 (H) mm |
| Equipment Protection Insurance Value | £10,000 |
| Fire Retardant | Yes |
| Fire Retardant for Paper | 30 min |
| Interior Depth | 300 mm |
| Interior Height | 822 mm |
| Interior Width | 364 mm |
| Lock Type | Electronic lock |
| Made In | Europe |
| Manufacturer Part No. | HS1053E |
| Model Number | HS1053E |
| Padlock | No |
| Product Type | Security Safe |
| Unit | Each |
| Weight | 230000 g |
| What's in the box | 1 x Safe |