Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
We are sorry, this product is unavailable.
Phoenix Titan Fireproof Safe Key lock 36 L FS1283K White
Brand:Phoenix Viking No.2615921Modern, compact and safe
The Phoenix Titan was built and designed for residential and business use.
Read full description| Quantity | incl. VAT | Saving | |
|---|---|---|---|
| 1 Each | £323.99 | ||
| 2+ Pieces | £299.99 | -7% | |
Would you like us to email you when this item is back in stock?
We are sorry, this product is unavailable.
Key Specifications
- Free delivery to GB Mainland(excl Highlands and Islands)
- Dual control and hidden code functionality
- 60-minute fire protection for paper
- Protects digital media like DVDs and USBs
- Recommended cash risk of £2,250
- Valuables protection up to £20,000
- Clear LED display for easy use
- Compact and efficient design
- Advanced high-security electronic lock
- Optional installation service available
Description
Small in size but advanced in its security measures. The Phoenix Titan II FS1283K, is equipped with an advanced high security electronic lock. In addition, the clear LED display has dual control, hidden code and scrambled code can all be programmed as standard.
Fire protection against paper and digital media have been meticulously tested. You are gauranteed 60 minutes of paper and digital media, DVD's, USB's and hard drives. The safe is recommended for an overnight cash risk of £2,250 or £20,000 valuables.
Delivery information: The price includes delivery to a ground floor room, with no steps and no access or vehicle restrictions, at addresses in Mainland Great Britain (excluding Highlands & Islands).
Deliveries to Northern Ireland, the Highlands and Islands may be available for an additional charge. Please contact us for more information.
Highlands means addresses with the following postcode areas: AB30-38, AB44-56, FK17-99, G83, IV1-39, IV52-54, IV63, KW1-14, PA21-40, PH18-26, PH30-41, PH49-50.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 2615921 |
| EAN/UPC | 5032548003422 |
| Basic Colour | White |
| Batteries Included | Yes |
| Brand | Phoenix |
| Capacity | 36 L |
| Colour | White |
| Dimensions | 400 (W) x 440 (D) x 515 (H) mm |
| Fire Retardant | Yes |
| Fire Retardant for Paper | 60 min |
| Interior Depth | 300 mm |
| Interior Height | 410 mm |
| Interior Width | 300 mm |
| Lock Type | Key lock |
| Manufacturer Part No. | FS1283K |
| Model Number | FS1283K |
| Number of Hooks | 4 Hooks |
| Number of Shelves | 1 Shelf |
| Padlock | Yes |
| Product Type | Fireproof Safe |
| Unit | Each |
| Weight | 53000 g |
| What's in the box | 1 x Fireproof Safe |