0330 128 1399
Customer service
Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
CEP Letter Tray 300 Polystyrene Black 27.5 x 38 x 8.2 cm
Promo Price
£7.99
Each
CEP Letter Tray 300 Polystyrene Black 27.5 x 38 x 8.2 cm
Brand:CEP Viking No.2259494
-20%
Sustainable
Stagger or stack
Read full descriptionDescription
CEP letter tray Ellypse is an innovative and elegant letter tray. Design features in the shape of an “S” allow easy pull out of the documents. High capacity: 500 sheets. Takes 24 x 32 cm documents and elastic folders. Can be stacked vertically, in “stepped” formation or head to tail to work face to face. Dimensions 380 x 275H X 82 mm
Made from quality material. Trays can be stacked without need for risers in vertical formation (for desks of limited space) or in staggered formation (for easier access to lower tray contents).
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 2259494 |
| EAN/UPC | 3462153001605 |
| Basic Colour | Black |
| Brand | CEP |
| Capacity | 500 Sheets |
| Colour | Black |
| Dimensions | 27.5 (W) x 38 (D) x 8.2 (H) cm |
| Environmental Claim |
|
| For Format | A4 |
| Interior Depth | 345 mm |
| Interior Height | 64 mm |
| Interior Width | 260 mm |
| Manufacturer Part No. | 1003000161 |
| Material | PS (Polystyrene) |
| Product Line | Isis |
| Product Type | Letter Tray |
| Unit | Each |
| What's in the box | 1 x Letter Tray |