ASUS Chromebook CX1500CKA-EJ0014 Laptop 39.6 cm (15.6") N6000 1.1 GHz 4 GB Intel UHD Graphics ChromeOS
Brand:ASUS Viking No.1267552| Quantity | excl. VAT | Saving | |
|---|---|---|---|
Would you like us to email you when this item is back in stock?
We are sorry, this product is unavailable.
Key Specifications
- Ultraportable lightweight design
- 11-hour battery life
- Dual-core Intel processor
- 15.6" immersive display
- 180° lay-flat hinge
- Full-size ergonomic keyboard
- Spill-resistant keyboard
- Dual-band WiFi 5 support
- Automatic updates security
Description
This setup makes it easy to share ideas, visuals, samples and designs when you’re working with friends, colleagues or clients. Exceptional typing comfort A full-size, ergonomic keyboard with 1.4 mm key travel ensures that typing is supremely comfortable.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 1267552 |
| EAN/UPC | 4711081332060 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Basic Product Colour | Silver |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | With Bluetooth |
| Brand | ASUS |
| Dimensions | 36.13 (W) x 24.99 (D) x 1.87 (H) cm |
| Display Screen Type | Full HD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Harddrive Technology | eMMC |
| Manufacturer Part No. | CX1500CKAEJ0014 |
| Memory Card Compatibility | microSD |
| Microphone | With Microphone |
| Microphone_dup | Yes |
| Model Number | CX1500CKA-EJ0014 |
| Numeric Keypad | No |
| Operating System | ChromeOS |
| Processor | N6000 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | N6000 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Product Type | Laptop |
| Screen resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |