0330 128 1399
Customer service
Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
Apple iPhone 16 Plus 128GB Teal
Buy More, Save More
£789.00
Each
from 3 Pieces
Apple iPhone 16 Plus 128GB Teal
Brand:Apple Viking No.1286657
New
Apple spacious mobile intelligence built for modern productivity needs
Apple iPhone Mobile Phone offers Apple Intelligence and a large display, supporting flexible professional workflows.
Read full descriptionDescription
This Apple Mobile Phone enhances productivity with ample screen space and smooth performance.
Designed as a Mobile Phone for work, it supports communication and efficient business use.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 1286657 |
| EAN/UPC | 0195949722967 |
| Basic Colour | Blue |
| Bluetooth | With Bluetooth |
| Brand | Apple |
| Colour | Teal |
| Connection Type | USB Type-C |
| Dimensions | 7.78 (W) x 0.78 (D) x 16.09 (H) cm |
| Face Detection | Yes |
| GPS | Yes |
| Internal Storage | 128 GB |
| Manufacturer Part No. | MXVY3QN/A |
| Model Number | 16 |
| Operating System | iOS 18 |
| Processor | Apple |
| Product Area | New Product |
| Product Type | Mobile Phone |
| Screen Size | 17 cm (6.7") |
| Unit | Each |
| Weight | 199 g |
| Wi-Fi | Wi-Fi |