Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
Phoenix Under Counter Note Deposit Safe with Key Lock 2L SS0991KD 225 x 100 x 195mm White
Brand:Phoenix Viking No.3719762Securing your earning in a master safe
The Phoenix Cashier Deposit SS0990 series is approved by Police and meets UK and European standards.
Read full descriptionDescription
There is no need to worry about the content in your safe. This security safe is built with a 12mm steel plate door and 6mm body, so you are guarenteed an all round power house. The Phoenix SS0991KD is fitted with high security VdS Class I key lock and provided with two keys.
Recommended for overnight cash of £3,000 cash or £30,000 valuables. You can rest assure your cash and valuables will remain safe, thanks to the special Phoenix baffle plate to ensure the contents cannot be fished out. Additionally, this security safe features a night lockout plate for increased security during out of hours.
Delivery information: The price includes delivery to a ground floor room, with no steps and no access or vehicle restrictions, at addresses in Mainland Great Britain (excluding Highlands & Islands).
Deliveries to Northern Ireland, the Highlands and Islands may be available for an additional charge. Please contact us for more information.
Highlands means addresses with the following postcode areas: AB30-38, AB44-56, FK17-99, G83, IV1-39, IV52-54, IV63, KW1-14, PA21-40, PH18-26, PH30-41, PH49-50.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 3719762 |
| EAN/UPC | 5032548000735 |
| Basic Colour | White |
| Batteries Included | No |
| Brand | Phoenix |
| Capacity | 2 L |
| Colour | White |
| Dimensions | 100 (W) x 195 (D) x 225 (H) mm |
| Fire Retardant | No |
| Interior Depth | 120 mm |
| Interior Height | 175 mm |
| Interior Width | 95 mm |
| Lock Type | Key lock |
| Manufacturer Part No. | SS0991KD |
| Model Number | SS0991K |
| Product Type | Deposit Safe |
| Unit | Each |
| Weight | 2000 g |