Customer service
Our customer support is available every working day between 8am and 4pm.
Phoenix Titan Fireproof Safe Key lock 25 L FS1282K White
Brand:Phoenix Viking No.2448507Modern, compact and safe
The Phoenix Titan was built and designed for residential and business use.
Read full description| Quantity | incl. VAT | Saving | |
|---|---|---|---|
| 1 Each | £419.99 | ||
| 2 Each | £395.99 | -5% | |
| 3+ Pieces | £359.99 | -14% | |
Key Specifications
- Fire protection for paper and media
- 60 minutes fire resistance
- High-quality key lock with 2 keys
- Tested to NT Fire 017 standard
- Includes 4 internal key hooks
- Pull-out drawer for extra storage
- Recommended for £2,250 cash risk
- Holds valuables worth £20,000
- White compact design
Description
Small in size but advanced in its security measures. The Phoenix Titan II FS1282K, a high quality key lock supplied with two keys. Additionally, all models are supplied with four internal key hooks and pull out drawer, for extra storage of your valuables.
Fire protection against paper and digital media have been meticulously tested. You are gauranteed 60 minutes of paper and digital media, DVD's, USB's and hard drives. The safe is recommended for an overnight cash risk of £2,250 or £20,000 valuables.
This high-quality safe has been tested to the International NT Fire 017 - 60 fire test standard, at the Swedish SP Testing Centre to ensure that your goods really are kept safe.
Delivery information: The price includes delivery to a ground floor room, with no steps and no access or vehicle restrictions, at addresses in Mainland Great Britain (excluding Highlands & Islands).
Deliveries to Northern Ireland, the Highlands and Islands may be available for an additional charge. Please contact us for more information.
Highlands means addresses with the following postcode areas: AB30-38, AB44-56, FK17-99, G83, IV1-39, IV52-54, IV63, KW1-14, PA21-40, PH18-26, PH30-41, PH49-50.
Often bought together
Specifications
| Viking No. | 2448507 |
| EAN/UPC | 5032548003392 |
| Basic Colour | White |
| Batteries Included | No |
| Brand | Phoenix |
| Capacity | 25 L |
| Colour | White |
| Dimensions | 350 (W) x 430 (D) x 410 (H) mm |
| Fire Retardant | Yes |
| Fire Retardant for Paper | 60 min |
| Interior Depth | 304 mm |
| Interior Height | 320 mm |
| Interior Width | 260 mm |
| Lock Type | Key lock |
| Manufacturer Part No. | FS1282K |
| Model Number | FS1282K |
| Number of Hooks | 4 Hooks |
| Number of Shelves | 1 Shelf |
| Product Type | Fireproof Safe |
| Unit | Each |
| Weight | 34000 g |
| What's in the box | 1 x Fireproof Safe |